שימו לב: המידע המופיע באתר זה נלקח ממאגרי המידע הממשלתיים המפורסמים באינטרנט בפומבי וללא תשלום.
אין להסתמך על המידע המופיע פה ובכל מקרה יש לבדוק את מהימנות ורלוונטיות המידע באתר מאגרי המידע הממשלתיים.
המידע המפורסם באתר מוגש כשירות לציבור ואינו מהווה ראיה לנכונותו.
המידע כפוף לשינויים כפי שיהיו מעת לעת.
השימוש במידע זה הינו על אחריות המשתמש בלבד.

שביל נגיש בין ברכות המים

אזור: ים המלח, משך המסלול: כשעה, לא כולל בילוי בברכות, סוג מסלול: הליכה

ספק מסלול

רשות הטבע והגנים

כתובת

בקעת ים המלח

עיר

ים המלח

טלפון

פקס

972-2-9947815

דואר אלקטרוני

קרוב ל-

לינק למסלול

כניסה למים

כן

עונה מומלצת

בכל ימות השנה

חניון לילה

מי שתיה

יש

נקודת התחלה

Dead Sea Valley - Ein Einot;Долина Мертвого моря - Эйн-Эйнот

נקודת סיום

Dead Sea Valley - Ein Einot

נגיש

כן

חניה

כן

רמת קושי

דמי כניסה

נקודת התחלה

Dead Sea Valley - Ein Einot;Долина Мертвого моря - Эйн-Эйнот

נקודת סיום

Dead Sea Valley - Ein Einot

איזור

ים המלח

מספר ימים

מתאים לילדים

כן

מתאים לפיקניק

כן

משך מסלול

כשעה, לא כולל בילוי בברכות

אורך מסלול

כמה מאות מטרים

אופי מסלול

מעגלי

סוג מסלול

הליכה

ציוד מיוחד

בגדי רחצה, בגדים להחלפה

נקודות עניין

סוג טיול

מסלול הליכה מעגלי קצר בשמורת טבע

מפת טיולים וסימון שבילים

יש להישמע למציל בברכה, אין לסטות מהשביל המסומן, הירידה במפלס ים המלח יוצרת ערוצים חדשים וגדותיהם מתמוטטות. יש לציית לשלטי ההזהרה ולהימנע מלהיכנס לשטח המסוכן.

מעיינות, אתר עתיקות, צמחייה ובעלי חיים מיוחדים. רשות הטבע והגנים הכשירה לאחרונה שתי ברכות גדולות במענה לבעיות שיוצרות ירידת מפלס ים המלח והתייבשות בתי הגידול בשמורה. מסלול נגיש מאפשר לאנשים עם מוגבלויות להיכנס לברכת הרחצה בשמורה הפתוחה.

מוקדי העניין המרכזיים:

הצמחייה ובעלי החיים של נאת המדבר 

חווה קדומה 

סיור מודרך בשמורה החבויה (יש להתעדכן מתי יוצאים סיורים) 

ברכת שחייה המתמלאת ממי המעיינות

 

תמונה אבישי טייכר - מתוך אתר פיקיוויקי

 

תצפית נוף

מרפסת תצפית בקרבת הכניסה לשמורה

 

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים ולשמירה על האתר

הרשות הכשירה באתר רחבת חניה, שירותים, מלתחות וחניון, והציבה שלטי המחשה. הרשות הסדירה שביל נגיש לאתר הארכאולוגי ולברכת תמר, וחפרה ברכות מים בשמורה הסגורה כדי להתגבר על הירידה במפלס ים המלח. הרשות מציעה סיורים מודרכים בשמורה דרך קבע.

 

איך מגיעים?

מצומת אלמוג נוסעים דרומה בכביש ים המלח (כביש 90). 3 ק"מ אחרי קומראן פונים שמאלה (מזרחה) לשער השמורה.

 

רקע

בין מצוק ההעתקים לחופי ים המלח פורצים מעיינות שופעים של מים חיים וזורמים בפלגים צלולים אל מימיו המלוחים של ים המוות. בדרכם המים יוצרים עולם עשיר ומיוחד של מגוון בתי גידול לחים. זאת שמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה). 

בעולם הצומח עצי אשל היאור ואשל מרובע שולטים ברוב השטח בזכות עמידותם למליחות. קרוב יותר למים שולטת צמחיית גדות, ונציגיה הבולטים הם קנה מצוי וסוף מצוי. נפוצים מאוד גם סמר חד וסמר ערבי – שיחים בעלי גבעולים דקים וחדים. 

עולם החי מיוחד במינו. בפלגים ובברכות שוחים ארבעה מיני דגים: נאווית כחולה, נאווית מלחות, אמנון הירדן ואמנון מצוי. נאווית המלחות היא מין מקומי הקיים רק במעיינות בקרבת ים המלח. 

בעל חיים מיוחד אחר הוא הנמלה האורגת. הנמלה ניזונה מהפרשות מתוקות ("טל דבש") של כנימות החיות על עצים. הנמלים "חולבות" את הכנימות, אך גם אורגות למענן קנים גדולים כדי להגן עליהן מפני טורפים. אפשר לראות את ה"רפתות" תלויות על עצי אשל, אורכן עד 20 ס"מ. 

בשמורת הטבע עינות צוקים מתקיימים עופות רבים, בהם עופות מים וביצה בסביבת המעיינות. עוף מעניין המקנן בשמורה הוא דרור הירדן. את קניו הגדולים הוא בונה על עצי אשל. בשמורה חיים גם יונקים, בעיקר תנים ודרבנים.

בשמורת הטבע עינות צוקים כלול גם מתחם השמורה החבויה. בחלק זה של השמורה מותר לסייר רק בהדרכת מדריכי צוות השמורה. בחורף יש סיורים מודרכים בשעות קבועות בכל סוף שבוע וכן בחגי ישראל.

 

הטיול במסלול הנגיש 

1. שרידים ארכאולוגיים של חווה חקלאית

השביל הנגיש יוצא מקופת השמורה דרומה ומגיע לאחר כ-100 מ' לנקודה הצופה על מכלול ארכאולוגי. חוקרים קבעו שזו חווה חקלאית מימי הבית השני – מתקופת החשמונאים (130 לפסה"נ) עד ימי המרד הגדול (68 לספירה). ייתכן שאנשי החווה נמנו עם חברי כת קומראן, כותבי המגילות הגנוזות. בחפירות באתר בשנת 1954 נחשף מבנה דו-קומתי, שחדריו הקיפו חצר. באזור החקלאי נמצאו מערכת מסועפת להולכת מים וברכות אגירה, בהן ברכות שיקוע. על סמך חפירות בעת האחרונה הסיק הארכאולוג יזהר הרשפלד שהחווה התמחתה בייצור "שמן אפרסמון" משמני סיכה וקטורת. נראה כי במקום גידלו תמרים ל"דבש התמרים" המיוחד שיריחו התפרסמה בייצורו.

2. ברכת תמר

השביל הנגיש מגיע לברכת תמר, ברכה עגולה ועמוקה שנוח להשתכשך ולטבול בה. מעלון חשמלי עומד לרשות אנשים עם מוגבלות בתנועה כדי להורידם למים. ברכת תמר פתוחה לרחצה כל יום בחודשים יולי ואוגוסט. מאמצע מרס עד סוף נובמבר הברכה פתוחה רק בסופי שבוע ובחגים. בימים שברכת תמר פתוחה יש שירותי הצלה.

השביל הנגיש מגיע לברכת קנה ולאגם סוף, סמוך מאוד לברכת תמר.

3. ברכת צפצפה 

המשך המסלול אינו נגיש לכיסאות גלגלים.

מומלץ להמשיך מעט מזרחה אל ברכת צפצפה. כאן זורם פלג רדוד ונעים ולידו עצי צפצפת הפרת, הניכרים במגוון הצורות של עליהם. במקומות מוצלים בין הפלגים מוצבים שולחנות פיקניק, ובתוך הפלגים שוחים נאווית כחולה (הזכרים כחולים עם נקודות) ונאווית המלחות (לזכרים יש שני פסים כהים בסנפיר הזנב). אורכם אינו עולה על 7 ס"מ. שני מיני דגים גדולים יותר הם אמנון מצוי ואמנון הירדן. 

בדרך לברכות אפשר לראות שלט צהוב המציין את קו מפלס ים המלח בשנת 1985. מבט בים המלח המרוחק ממחיש את מצבו העגום של האגם ההולך ונסוג לנגד עינינו.

 

השמורה החבויה 

בשמורה החבויה מותר לטייל רק בהדרכת מדריכי רשות הטבע והגנים. בסופי שבוע יוצאים סיורים בקביעות ואילו במועדים אחרים יש לתאם ביקורים מראש עם הנהלת השמורה. 

הסיור בשמורה החבויה מרתק, הוא מגלה למטיילים פלגים זורמים, ברכות טבעיות, קניונים חתורים בנוף חרסתי, צמחי מקומות לחים, ובעלי חיים מיוחדים כמו הנמלה האורגת ומינים של דגים נדירים.