שימו לב: המידע המופיע באתר זה נלקח ממאגרי המידע הממשלתיים המפורסמים באינטרנט בפומבי וללא תשלום.
אין להסתמך על המידע המופיע פה ובכל מקרה יש לבדוק את מהימנות ורלוונטיות המידע באתר מאגרי המידע הממשלתיים.
המידע המפורסם באתר מוגש כשירות לציבור ואינו מהווה ראיה לנכונותו.
המידע כפוף לשינויים כפי שיהיו מעת לעת.
השימוש במידע זה הינו על אחריות המשתמש בלבד.

נחל פיראן ונחל תלכיד

אזור: צפון, משך המסלול: כ-3 שעות , נקודת מוצא: נחל פיראן, נקודת סיום: נחל תלכיד, סוג מסלול: הליכה

ספק מסלול

רשות הטבע והגנים

כתובת

עיר

טלפון

פקס

דואר אלקטרוני

קרוב ל-

באר שבע

לינק למסלול

כניסה למים

כן

עונה מומלצת

חורף;סתיו;אביב

חניון לילה

מי שתיה

יש

נקודת התחלה

נחל פיראן

נקודת סיום

נחל תלכיד

נגיש

לא

חניה

כן

רמת קושי

בינוני

דמי כניסה

נקודת התחלה

נחל פיראן

נקודת סיום

נחל תלכיד

איזור

צפון

מספר ימים

מתאים לילדים

לא

מתאים לפיקניק

כן

משך מסלול

כ-3 שעות

אורך מסלול

כ-3 ק"מ

אופי מסלול

מעגלי

סוג מסלול

הליכה

ציוד מיוחד

נעלי הליכה, כובע, מים

נקודות עניין

סוג טיול

מסלול הליכה מעגלי אתגרי, כולל ירידה בעזרת יתדות הקבועים בנחל

מפת טיולים וסימון שבילים

אין לסטות מהשביל המסומן אין להיכנס לנחל בימי גשם

מדרונות סלעיים משתפלים מהשומרון לצפון הבקעה ויוצרים פסיפס מגוון של חברות צמחים. כאן צמחים חובבי חום כגון זקום מצרי וחלביב רותמי דרים בכפיפה אחת עם צמחים ים תיכוניים כמו רקפות ונרקיסים. התארגנו בחניון שהכשירה רשות הטבע והגנים בצד כביש 90 וצאו לדרך.

מוקדי העניין המרכזיים

מסלול חווייתי בנחל במזרח השומרון

צמחיית ספר המדבר

נופי בקעת הירדן

בסוף מרס פריחת אירוס הגלבוע

 

תצפית נוף

תצפית יפה על בקעת הירדן מפרשת המים בין הנחלים פיראן לתלכיד

 

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים באתר

הרשות הכשירה חניה וחניון פיקניקים. במסלול ההליכה הרשות סימנה את השבילים וקבעה יתדות בסלעים במקומות התלולים.  

 

איך מגיעים?

הטיול מתחיל ברחבת החניה בפתח נחל תלכיד, ממערב לכביש הבקעה (כביש 90, ליד סימן ק"מ 350), כ-5 ק"מ מדרום לברוש הבקעה.

 

רקע

הנחלים פיראן ותלכיד הם בתחומה של שמורת אום זוקה שבמורדות השומרון, היורדים בתלילות מזרחה אל בקעת הירדן. השמורה משתרעת על כ-22,000 דונם, והפרשי הרום בה  תורמים למגוון רב של מיני בעלי חיים וצמחים.

הקרבה לבקעת הירדן אחראית למיני צמחים ממוצא סודני, כגון חלביב רותמי. צמחים אחרים הם מצמחיית הספר הים תיכוני, כגון עירית גדולה וגלונית מצויה, אשחר ארצישראלי ואוג קוצני. כמו כן צומחים כאן אירוס הגלבוע, נורית אסיה, צבעוני ההרים ונרקיס מצוי.

 

מסלול הטיול

1. אנדרטת מוחמד שיבלי

מהחניון שבצד כביש 90 צועדים בשוליו כ-500 מ' דרומה לאנדרטת מוחמד שיבלי (100 מ' מצפון לשלט הכניסה לוואדי פיראן). האנדרטה מנציחה את רב-סמל בכיר מוחמד שיבלי, שב-1991 נהרג במקום זה בהיתקלות עם מחבלים. ליד האנדרטה צומח זקום מצרי, עץ הנפוץ במזרח אפריקה וצומח באזורנו בעמק הערבה ובבקעת הירדן, המספקים לו אקלים חם וכמויות מים בכמות מספקת.

 

2. ואדי פיראן

מהאנדרטה גולשים במדרון הקטן דרומה, במקביל לכביש הבקעה. אדמת החוואר המלבינה מכוסה בשיחים אפרפרים וסבוכים של מלחית אשונה. למרגלות גבעת האנדרטה ניצב שלט מכוון לנחל פיראן. שדה הראייה מוגבל מעט בגלל העיקול בכביש, ויש לחצותו בזהירות. צעד אחד מן הכביש בשביל המסומן באדום, והבקעה מפנה את מקומה לשיפולי המדרון של רכס אום זוקה שבמזרח הרי השומרון. זה עולם אחר לגמרי.

הערוץ הרחב של נחל פיראן הולך וצר עד שהוא נעשה קניון בין קירות זקופים. כאן מזומנת למטיילים חוויה. מפלים קטנים בגובה 2—3 מ' חוסמים את הערוץ וצריך לטפס עליהם או למצוא מעקפים.

בחורף, כבר בינואר ובפברואר, רואים כאן משטחי פריחה יפהפיים של נרקיסים. רקפות רבות מציצות מחגווי הסלע ולידן שיחי ענק של רותם המדבר. במרס יש כאן מרבדים נהדרים של כלנית מצויה ותורמוס ההרים. בחורף גם בולטים כאן שיחי אוג קוצני בצבעם הירוק ןהרענן. שיחים אלו מגיעים כאן לגובה עד 4 מ' ויוצרים במדרונות הנחל תצורת צומח של יער ספר. קל להכיר את הצמח על פי ענפיו הקוצניים ועליו המחולקים לשלוש אונות.

 

3. נחל תלכיד

לאחר כקילומטר שיפוע הערוץ מתמתן וסימון ירוק על סלע גדול מכוון את המטיילים צפונה (ימינה). העלייה בהמשך הוואדי אסורה מפני שיש שם שטח אש פעיל של צה"ל.

המעלה מתון, והוא מוביל לשלוחה המפרידה בין ואדי פיראן לערוץ שמצפון לו,  נחל תלכיד (ואדי קועוד עידה). במרס מדרון זה מכוסה משטחי פריחה גדולים. סמוך לראש המעלה נמצא ריכוז גדול של חלביב רותמי, שיח גדול למדי ונדיר בישראל.

מימין לראש השלוחה יש מצוק קטן של סלעים בלויים. מומלץ לעלות עליו כדי לצפות בנוף המרהיב של בקעת הירדן והרי גלעד.

עתה לא נותר אלא לחזור לנקודת היציאה. השביל המסומן יורד לערוץ נחל תלכיד. המפלים כאן גבוהים מעט מן המפלים שבמעלה ואדי פיראן, ויורדים בעזרת יתדות. בסוף יש מפל גבוה, בלתי עביר. השביל עוקף אותו בחכמה באיגוף ימני וחוזר לרחבת החניה, סמוך לכביש הבקעה. 

 

אל אירוס הגלבוע

בסוף חודש מרס כדאי להזין עיניים בפריחת אירוס הגלבוע. נוסעים מאנדרטת שיבלי כ-2 ק"מ דרומה ופונים מערבה בדרך סלולה, לפי השלט "גבעונית". השלט הירוק של רשות הטבע והגנים, המבשר על שמורת אום זוקא, מאשר שזאת הדרך הנכונה. מעפילים בכביש כ-500 מ' עד עיקול רחב ימינה. מן העיקול עולה דרך עפר מערבה. כאן חונים ומטפסים בדרך העפר עוד כ-500 מ'. מדרום לדרך, לאחר העיקול הראשון, נפרס שדה גדול של אירוס הגלבוע.