שימו לב: המידע המופיע באתר זה נלקח ממאגרי המידע הממשלתיים המפורסמים באינטרנט בפומבי וללא תשלום.
אין להסתמך על המידע המופיע פה ובכל מקרה יש לבדוק את מהימנות ורלוונטיות המידע באתר מאגרי המידע הממשלתיים.
המידע המפורסם באתר מוגש כשירות לציבור ואינו מהווה ראיה לנכונותו.
המידע כפוף לשינויים כפי שיהיו מעת לעת.
השימוש במידע זה הינו על אחריות המשתמש בלבד.

טיול בכרמל ורמת מנשה

אזור: צפון, משך המסלול: יום מלא, נקודת מוצא: חי בר, חיפה, נקודת סיום: פארק נחל חדרה, סוג מסלול: הליכה

ספק מסלול

משרד התיירות

כתובת

עיר

חיפה

טלפון

פקס

דואר אלקטרוני

קרוב ל-

לינק למסלול

כניסה למים

לא

עונה מומלצת

אביב

חניון לילה

מי שתיה

יש

נקודת התחלה

חי בר, חיפה

נקודת סיום

פארק נחל חדרה

נגיש

כן

חניה

חינם

רמת קושי

קל

דמי כניסה

נקודת התחלה

חי בר, חיפה

נקודת סיום

פארק נחל חדרה

איזור

צפון

מספר ימים

מתאים לילדים

כן

מתאים לפיקניק

כן

משך מסלול

יום מלא

אורך מסלול

75 ק"מ

אופי מסלול

סוג מסלול

הליכה

ציוד מיוחד

משקפת

נקודות עניין

סוג טיול

נסיעה ברכב פרטי עם ביקורים באתרים

מפת טיולים וסימון שבילים

משמורת חי-בר כרמל, שממנה שחררו לחופשי את עדרי היחמורים בגליל ובהרי ירושלים, נעבור לנחל השופט, השוכן בלב המרחב הביוספרי שזכה להכרה של אונסק"ו. משם המסלול ממשיך לפארק רמת הנדיב ומסתיים מול הים, בנחל חדרה המשוקם.
 
מסלול הטיול
 
שמורת חי-בר כרמל
גישה: הכניסה לחי-בר כרמל נמצאת בצד כביש חיפה - עוספיה (כביש 672), כ-300 מטרים מדרום לכניסה לאוניברסיטת חיפה. השמורה פתוחה לקהל בימי שבת וחג בלבד. בימים אחרים היא פתוחה לקבוצות בלבד ובתיאום מראש.
 
שמורת הטבע חי-בר כרמל משתרעת על פני כ-6,000 דונם במערבו של הכרמל, במקום שבו צומח חורש ים-תיכוני מפותח.
רשות הטבע והגנים מייעדת את המקום לגידול ארבעה מיני יונקים השרויים בסכנת הכחדה בארץ או שנכחדו ממנה לחלוטין. בשמורה מגדלים גם עופות דורסים ומפעילים בריכה מלאכותית, המשמשת אתר רבייה לבעלי חיים מקבוצת הדו-חיים. משך הביקור בשמורה כשעה.
 
שיטוט בין המכלאות הגדולות, שבהם בעלי החיים משוטטים חופשי, יגלה לכם את היחמור פרסי, אייל הכרמל, כבש הבר ועז כרתית.  
מין היחמור הפרסים שהתקיים בעבר בארץ נכחד מן העולם. במקומו הובא לארץ מין קרוב - יחמור פרסי, שגם הוא נכחד כמעט לגמרי מן הטבע. אחרוני היחמורים הובאו לארץ במבצע מיוחד, במטוס אל-על האחרון שעזב את אירן כשהייתה שרויה בעיצומה של המהפכה האסלאמית (1978). לשמורת חי-בר כרמל הובאו ארבע נקבות מאירן וזכר אחד מגרמניה.
 
מאז ועד היום המליטו הם וצאצאיהם מאות יחמורים. כאשר נוצר גרעין רבייה גדול מספיק, שוחררו יחמורים לטבע, תחילה  בנחל כזיב ומאוחר יותר בנחל שורק. ליחמורים נודעת חשיבות רבה במערכת האקולוגית הים תיכונית. כאוכלי עלים היחמורים עשויים לסייע בהפחתת הביומסה הצמחית בחורשים ובמיתון התפשטותן של שריפות חורש.
 
במכלאה אחרת מגדלים איילי כרמל. אחרון האיילים בארץ נכחד בשנת 1912. אבותיהם של האיילים שבחי-בר הובאו מהונגריה. גרעין הרבייה צמח במהירות, בין השאר משום שנקבת איילים יכולה להמליט בשגר אחד זוגות של עופרים ולעתים אף שלישיות. רשות הטבע והגנים שחררה איילי כרמל ברמת הנדיב שבדרום הכרמל ובשמורת הטבע הר חורשן, ממזרח לזכרון יעקב. הקרנים של הזכרים של האייל והיחמור נושרות וצומחות מחדש מדי שנה.
במכלאה אחרת חי עדר של עז בר כרתית, המזכירה בצורתה את היעל המוכר לנו מעין גדי. בעל חיים זה תורבת באיי יוון כבר בימי קדם ואלה החיים כיום בר הם צאצאיהם. בשלב זה אין כוונה לשחרר את העז הכרתית לטבע.
 
היונק האחרון שבחי-בר הוא כבש בר אירני, שכנראה לא התקיים בישראל מעולם. הכבשים הנמצאים כיום בחי-בר כרמל הובאו מהרי אירן והן אינן מיועדות לשחרור. כבש הבר מוחזק בחי-בר לתצוגה וכחלק מהבנת ביות בעלי חיים למשק האדם. בחי-בר נעזרים בכבש הבר לממשק עשבייה.  
 
ביקור בשמורת חי-בר כרמל
השמורה פתוחה למבקרים בימי שבת וחג בלבד. בשעות 8:00-16:00. הכניסה בתשלום.
קבוצות מאורגנות יכולות, בתיאום מראש, להזמין ימי ביקור מודרכים גם בימים אחרים, בטל' 048320648, או בטל' 04-9841750/2 (שמורת נחל מערות).

 

נחל השופט ועמק השלום
גישה: כביש הגישה לנחל השופט מסתעף מכביש יוקנעם-מגידו (כביש מס' 66), בין ק"מ 28-29. דרך סלולה ומשולטת עולה ביער הזורע אל מרומי הר גחר ויורדת לערוץ הנחל. מעבר לנחל, בגדתו הצפונית, נמצא חניון החרובים, נקודת המוצא לטיול שלנו.
 
נחל השופט מנקז את מזרחה של רמת מנשה ונשפך לנחל קישון. המועצה האזורית מגידו וקק"ל פעלו בשנים האחרונות להכרזתו של אזור בן 84,000 דונם כמרחב ביוספרי. ב"מרחב ביוספרי" שומרים על איזון בין אדם וטבע ומשמרים את אופיו. בשנת 2011 הכירה אונסק"ו רשמית ברמת מנשה כמרחב ביוספרי.  
 
נחל השופט עובר בנוף של גבעות מעוגלות. במשך רוב חודשי השנה זורמים בו מים. שביל טיול מעגלי יוצא מחניון החרובים ושב אליו. השביל נגיש לאנשים בעלי מוגבלות. הוא סלול בחלקו אספלט ובחלקו עשוי מסיפון של לוחות עץ.
 
השביל יורד דרך צמחייה שופעת ומגיעה למפל קטן ובריכה. לידו נמצאת מרפסת תצפית המשקיפה על פינה יפה זו, שבה צומחים מספר עצי אולמוס שעיר -  עץ נדיר בישראל הצומח רק בקרבת מים. העץ עומד בשלכת בחורף, אך בשאר עונות השנה ניתן לזהותו בקלות על פי עליו המשוננים והבלתי סימטריים.
 
שרידי טחנת קמח וגשרון עץ מציינים את קצה השביל. מכאן עולים בצד גדר בית העלמין של קיבוץ הזורע אל דרך העפר הגובלת בעין חשרת (מעיין אמי). זהו מעיין יפה, הנובע מתוך נקבה אל בריכה ריבועית, החצובה במשטח סלע לבן. הסלע שמעל לנביעה נחצב בצורת קשת. יש הסבורים שבקשת הזו הציבו בעבר פסל שהיה חלק מפולחן מים שנערך במקום.
מעבר לדרך העפר הציבה קק"ל מסלול הבנוי סיפון עץ, שבו ניתן לשוב לחניון החרובים. בחניון החרובים יש שולחנות פיקניק נגישים.

אורך המסלול: 1.5 ק"מ. 

משך הטיול: כשעה.

 

עמק השלום

בתום הסיור בנחל השופט ניתן לנסוע לחוות עמק השלום, מרחק של כ1.5 ק"מ בדרך העפר היוצאת מערבה מחניון החרובים (סימון כחול). חוות עמק השלום נוסדה  על ידי טייס גרמני בשנת 1960. לאחר שעברה גלגולים שונים, התיישב בשנת 1964 במקום הרמן בצנר, חוקר תנ"ך גרמני. מאוחר יותר בא למקום יוסף אלישע מצ'כיה, שהפך לתלמידו. השניים היו חדורי אהבה לעם ישראל והאמינו באמונה שלמה בהתגשמות חזון הנביאים. הם גידלו בחווה פירות, ירקות ודגנים. השניים, שהלכו לעולמם מעט לפני שנת 2000, נהגו לקבל אורחים בסבר פנים יפות, וייעדו את החווה לתועלת עם ישראל. עתה מפעילה בחווה עמותת לטם (לימודי טבע משולבים) מרכז הדרכת טיולים המשלב פעילויות לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. גם כיום יכולים עוברי אורח ומטיילים לבקר בחווה.

הכניסה חופשית. אין לערוך פיקניק במקום או להבעיר אש.
 
פארק רמת הנדיב
גישה: מנחל השופט נצא בחזרה לצומת יקנעם ונפנה מערבה לכיוון זכרון יעקב (כביש 70). ניכנס לזכרון יעקב ונמשיך דרומה בכביש הראשי לבנימינה (כביש 652, קרוי גם דרך יצחק רבין). הכניסה לגני רמת הנדיב נמצאת כ-400 מטרים מדרום לכיכר הדרומית של זכרון יעקב, בכביש המוביל לבנימינה.
 
פארק רמת הנדיב שוכן בקצה הדרומי של רכס הכרמל. הרמה, הקרויה על שמו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד ("הנדיב הידוע"), משתרעת על פני 4,500 דונם. בלב השטח נמצאים גני הזיכרון המטופחים ובלבם קבריהם של הברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד (1845-1934) ורעייתו הברונית עדה אדלאייד דה-רוטשילד (1853-1935).
 
סמוך לכניסה לגנים נמצא מרכז המבקרים. המרכז נבנה על פי עקרונות הבנייה הירוקה והוא הראשון בישראל שקיבל אישור על כך על פי התקן האמריקני המחמיר. המבנה מדגיש  חיסכון באנרגיה, שימוש בסלעים מקומיים כחומר גלם לבנייה, השתלבות בנוף ומזעור ההשפעה על הסביבה. במרכז ניתן לקבל דפדפת מסלולים וליהנות מהסרט "מעבר לגנים", המספר על תולדות המקום. סמוך לגני הזיכרון נמצא חניון גדול לפיקניקים עם מתקני שירותים.
 
ניתן להסתפק בביקור בגני הזיכרון היפהפיים, אך חובבי הטיולים הרגליים יוכלו לצאת לסיור בפארק הטבע המקיף את הגנים. השבילים המסומנים בו עוברים בנופי חורש טבעי, ביערות נטועים ובאתרי עתיקות. לפניכים שני מסלולים מומלצים.
 
שביל המעיין - מסלול הליכה מסומן כחול, שאורכו כ-2.5 ק"מ. השביל עובר בבית חורי, שהוא שריד לחווה מהתקופה העות'מאנית, ששימשה זירה לניסיונות התיישבות. השביל עובר גם ליד שרידי מבנה מבוצר מתקופת המלך הורדוס (סוף מאה 1 לפסה"נ) ומגיע לעין צור, שבו שוחזרה מערכת אספקת מים קדומה. לידה נמצאים שרידי בית מרחץ קדום. משך הטיול כשעה וחצי.
 
שביל האחוזה – שביל מסומן אדום באורך כ-4 ק"מ. השביל מבקר בחורבת עקב, מקום שבו שוחזר בית אחוזה מימי בית שני, שנבנה מחדש כווילה כפרית בתקופה הביזנטית. מהחורבה נשקפת תצפית מרהיבה על מישור חוף הכרמל. משך הטיול: כשעתיים.
 
שעות פתיחה: א'-ה' 8:00-15:45; ו' וערב חג 8:00-13:45; שבת וחג 8:00-16:00 (מערת הקבר סגורה). הסרט במרכז המבקרים מוקרן מדי חצי שעה, בשעות 8:30 - 13:30.
טל' 629-3333- 04.
 
פארק נחל חדרה
גישה: לפארק נחל חדרה מגיעים מכביש החוף (כביש 2). במחלף אולגה פונים לגבעת אולגה ובצומת הראשון פונים צפונה (ימינה). הכביש מתעקל מערבה (שמאלה). נוסעים עוד כקילומטר ופוגשים את השלט המפנה את הנוסעים צפונה (ימינה), לגדת נחל חדרה.
 
במשך שנים רבות היה חלקו התחתי של נחל חדרה, מהעיר חדרה עד הים, בחזקת מפגע אקולוגי. בנחל זרמו שפכים עכורים ומעלי צחנה. בשנת 1982 החלה לפעול, מצפון לשפך הנחל, תחנת הכוח אורות רבין. אחד התנאים להפעלתה היה שיפור מראה חלקו התחתי של הנחל.
 
הרעיון הוא להשתמש במי ים שכבר נשאבו לצורכי תחנת הכוח, ולאחר שהמים האלה מילאו את תפקידם - להזרימם בנחל. שיקום הנחל באופן זה אמנם לא יחזיר אותו לימי בראשית, שבהם זרמו בו מים מתוקים, אך הוא יוצר ערוץ שבו זורמים מים נקיים. "שביל ישראל" עובר גם הוא לאורך גדת הנחל.
 
ואמנם, חברת החשמל וקק"ל הקציבו את הסכומים הדרושים לשיקום קטע זה של הנחל ולהקמת פארק נחל חדרה. עתה ניתן לשוטט לאורך הגדה הדרומית של הנחל עד לחוף הים בטיילת שאורכה כ-1.3 ק"מ (מכביש 2 עד שפך הים). במרכז הטיילת נמצאת "כיכר המבוע" - מזרקה שמימיה יוצרים צורת פטרייה. ממול - בגדה הצפונית של הנחל, נופלים המים במפל נאה. מכיוון שהמים הזורמים בנחל קיררו את הטורבינות של תחנת הכוח, הטמפרטורה שלהם גבוהה בכ-10 מעלות מטמפרטורת מי הים.
 
במרכז הטיילת הוצבו גם שולחנות לפיקניק. ניתן לצעוד מערבה, עד הים ולצפות במזח הגדול של חברת החשמל. מי שיצעד מזרחה יגיע לאחר כ-400 מטרים לחורשת האקליפטוס יפה, המלווה את הגדה הדרומית של הנחל. ניתן לצפות כאן בעופות מים כגון שלדגון גמדי, פרפור עקוד, אנפה אפורה, סופיה וברכיה.  
 
המדרון שבגדה הצפונית, המפריד בין גדר תחנת הכוח לבין הנחל, נבנה מאפר הפחם שנשרף בתחנת הכוח. שכבת האדמה המכסה את אפר הפחם היא כר נוח לגידול צמחים, כפי שמעידות המדשאות והצמחייה היפה שבמקום.
שפך נחל חדרה, לאור השמש השוקעת, הוא המקום והזמן הנכון לסיים את יום הטיול.
 
04-8320648 או 04-9841750/2 פארק שמורת הנדיב 6293333- 04.