שימו לב: המידע המופיע באתר זה נלקח ממאגרי המידע הממשלתיים המפורסמים באינטרנט בפומבי וללא תשלום.
אין להסתמך על המידע המופיע פה ובכל מקרה יש לבדוק את מהימנות ורלוונטיות המידע באתר מאגרי המידע הממשלתיים.
המידע המפורסם באתר מוגש כשירות לציבור ואינו מהווה ראיה לנכונותו.
המידע כפוף לשינויים כפי שיהיו מעת לעת.
השימוש במידע זה הינו על אחריות המשתמש בלבד.

דרך בורמה – פארק יצחק רבין

אזור: יהודה והשומרון, משך המסלול: כ- 16 ק"מ, נקודת מוצא: מצפה הראל, נקודת סיום: מצפור שער הגיא , סוג מסלול: הליכה

ספק מסלול

תיירות מטה יהודה

כתובת

עיר

טלפון

פקס

דואר אלקטרוני

קרוב ל-

ירושלים

לינק למסלול

כניסה למים

לא

עונה מומלצת

בכל ימות השנה

חניון לילה

מי שתיה

יש

נקודת התחלה

מצפה הראל

נקודת סיום

מצפור שער הגיא

נגיש

לא

חניה

חינם

רמת קושי

קל

דמי כניסה

נקודת התחלה

מצפה הראל

נקודת סיום

מצפור שער הגיא

איזור

יהודה והשומרון

מספר ימים

מתאים לילדים

כן

מתאים לפיקניק

כן

משך מסלול

כ- 16 ק"מ

אורך מסלול

3-4 שעות ויותר

אופי מסלול

מעגלי

סוג מסלול

הליכה

ציוד מיוחד

נעלי הליכה, כובע, מים, קרם הגנה

נקודות עניין

סוג טיול

מפת טיולים וסימון שבילים

סיפור מסלול:

במהלך הקרבות במלחמת העצמאות ירושלים הייתה במצור, הדרך שעלתה מהשפלה לירושלים – לטרון ופארק איילון – והייתה עורק תחבורה ראשי, נחסמה ונשלטה ע"י כוחות ערביים והלגיון הירדני.

כוחות לוחמים של חטיבת הראל – פלמ"ח כבשו את המשלטים החולשים על הדרך משער הגיא מזרחה, באזור לטרון ודיר איוב – משער הגיא מערבה - נלחמו כוחות גבעתי וחטיבה 7 אך נכשלו במספר ניסיונות כיבוש, ולטרון נותרה בשליטת ירדנית, "פקק לטרון" מנע את היכולת להעביר תחמושת ואספקה לעיר, והיה חשש גדול כי ירושלים לא תעמוד במצור ותיפול לידי כוחות הלגיון הירדני.

במצב הזה נוצר  צורך דחוף לחפש דרך חלופית נסתרת שתעקוף את לטרון.

 

אתרי המסלול:

מצפה הראל – מתחילים את המסלול ,בשביל מתאים לכל רכב ומסומן בצלליות לוחמים ומשוריינים היוצא ממגדל תצפית של קק"ל , בעבר שימש המגדל את אנשי קק"ל כתצפית לאיתור שריפות יער ,במקום נמצאת תבליט ענקית המתארת את תוואי דרך בורמה ואת הקרבות שהתנהלו לאורכה, משם נוסעים מזרחה לתחנה הבאה שהיא עין סוסין

עין סוסין – המעיין שימש את תושבי הכפר הערבי בית סוסין עד לכיבושו במאי 1948 , קק"ל שיקמה את המעיין והקימה חניון בצל עצי דקל אקליפטוס גדולים , כדאי לעצור ולהעיף מבט על בית השאיבה וקו השילוח , במקום הזה נפגשו שני ג'יפים ראשונים של חטיבת הראל שיצאו מבית מחסיר ומחולדה , זה לקראת זה כדי לבדוק אם הדרך עבירה לרכב.

נסיעה כקילומטר מזרחה תביא אתכם ל" מעלה התאנה ".

מעלה התאנה – על שום עצי התאנה השתולים משני צדיו , בקטע זה שהיה משובש מאוד ובלתי עביר לרכבים ,הועמסה והועברה האספקה על גבי ג'יפים , בהמות משא , סבלים מתנדבים אל הצד השני של המעלה , ושם הועמסה האספקה על משאיות שנסעו לירושלים , במקום הוצבו פסלים של ג'יפים ומשאיות העשויים מברזל. בהמשך הנסיעה מזרחה מגיעים למורד תלול שנקרא " סרפנטינות " מומלץ לטייל שם ברגל ולא עם הרכב.

"סרפנטינות" – הליכה נוחה בדרך עפר כ- 700 מטרים בדרך בורמה עד לקצה המורד התלול , שם אפשר לראות את קטע מצינור מים , הניצב כאנדרטה ל "קו השילוח", הצינור הזה החליף את קו המים הראשי לירושלים , לאחר שהירדנים פיצצו את תחנת השאיבה בלטרון, הצינור הונח פה במהירות והמים שבו לזרום בו יום אחד בלבד לאחר הפיצוץ.

הנקודה הבאה היא תצפית בחניון החרוב. חניון החרוב – תצפית לעבר שמורת המסרק, עצירה לפיקניק ומנוחה .

"עין חילה" – נקודת מפגש דרכים – דרך בורמה עם "דרך איילות" , זוהי דרך שעקפה את לטרון והיא קודמת לדרך בורמה , בדרך האיילות נסעו בעיקר משוריינים של חיל גבעתי , שכינויים היה "איילות",בנקודה זו נובע מעיין קטן בצד הדרך וסביבו הוקם חניון לפיקניק.

ממשיכים בנסיעה לפי סימון אדום ומגיעים לעין מסילה.

"עין מסילה " – וחניון המשוריין – מעיין דמוי באר וחניון פעיל שבו הותקנו שולחנות לפיקניק , ברזי מים , משחקים לילדים כמו נדנדות , מגלשות , ארגז חול ועוד.

התחנה הבאה היא מצפור שער הגיא – הידועה בשמה  "חירבת חתולה", נסיעה מתונה בדרך עפר שאורכה כ – 250 מ' וע"פ שילוט תביא אתכם למצפור שער הגיא, בעבר נתפסה פסגת הרכס ע"י לוחמי פלמ"ח עוד קודם להפוגה הראשונה במלחמת העצמאות, את המצפור החלה קק"ל לפתח בשנת 1998 שממנו ישנה תצפית מרהיבה לפתחו של שער הגיר, במקום הוצב שילוט המספר את סיפור הקרבות שהתנהלו באזור, כמו כן הוקם אתר הנצחה לגדוד החמישי של חטיבת הראל ואתר הנצחה לחללים מעולי ארה"ב וקנדה .

מי שמעוניין להמשיך את הטיול בקטע הררי של דרך בורמה , בדרך ג'יפים חוצה את כביש 38 לאנדרטת מח"ל , זו דרך תלולה שעולה לבית מחסיר ושם מסתיימת דרך בורמה.

קטע דרך זה מתאים לרכבי 4+4.

איך מגיעים?

לבאים ממערב –צומת מסמיה – צומת נחשון ,  נסיעה על כביש מס' 3 עד צומת נחשון , פונים ימינה לכביש מס' 44 ( כביש הגבורה ) חולפים על פני המושב "כפר אוריה " , כעבור כחצי ק"מ פונים שמאלה על פי השילוט ל " מצפה הראל " ( סמוך לפנייה נמצא אתר של חברת מקורות ). לבאים מהמרכז  ,ת"א – ירושלים  ,נוסעים על כביש מס' 1 ,במחלף לטרון יוצאים  ימינה ושוב ימינה לכביש מס' 3 ,בצומת " חטיבה 7 " ממשיכים בנסיעה  עד צומת נחשון ופונים שמאלה לכביש מס' 44, , צומת נחשון – צומת שמשון , כחצי ק"מ אחרי הישוב כפר אוריה פונים שמאלה על פי השילוט ל " מצפה הראל " ( סמוך לפנייה נמצא אתר של חברת מקורות ) נסיעה בכביש צר ומפותל עד לרחבה של " חאן הראל ".