הקמת עסק משפחתי – בעד ונגד

הקמת עסק משפחתי בעד ונגד

בעבר עסקים משפחתיים היו משהו נפוץ הרבה יותר מאשר היום. היו אנשים שהיו רוכשים יידע, פותחים עסק ומעבירים את הידע הזה לילדים שלהם ולעיתים, העסק המשפחתי היה מתגלגל ואפילו בהצלחה כמה דורות. היום זה פחות נפוץ מסיבות שונות, ובין השאר מהחשש שעסק משפחתי עלול לגרום לאינטריגות וסכסוכים בתוך המשפחה. אז בואו נעשה קצת סדר עם הבעד והנגד הקמת עסק משפחתי.

בעד הקמת עסק משפחתי

הנה כמה נקודות בעד הקמת עסק משפחתי ששווה לשקול. הראשונה, אם הוא מצליח, המשפחה מצליחה. היא שמחה יותר, הקשרים טובים יותר והאווירה נעימה מכיוון שאי אפשר באמת להפריד בין העסק למשפחה. הנקודה השנייה היא האמון. בין בני משפחה יש יותר אמון מאשר עם אנשים חיצוניים, מה שקריטי לעסק. השלישית, הרצון להשאיר את הרווחים בתוך המשפחה ולא להתחלק בהם עם גורם נוסף.

נגד הקמת עסק משפחתי

הנקודות נגד הקמת עסק משפחתי מתייחסות קודם כל ליחסים בין בני המשפחה. עסק יכול להיות מכשלה משמעותית ביחסים כי כפי שציינו, אי אפשר באמת להפריד ויש מקרים בהם נכנסים עניינים אישיים לעסק מה שגורם לסכסוכים ואף לתביעות כספיות, ניתוק קשרים וכדומה. בנוסף, כשיש נגיעה אישית למנהלי העסק אם אחד לא מתפקד כמו שצריך קשה או אי אפשר "להיפטר" ממנו כמו במקרה בו העסק אינו משפחתי ואחד המנהלים או העובדים בו לא מצליח לעשות את תפקידו והאחרים מדיחים אותו. חלוקת הרכוש בעסק במקרה והוא נסגר מכל סיבה שהיא גם היא מורכבת יותר כשמדובר על משפחה.

אז האם הקמת עסק משפחתי היא טובה או שלא? אין לזה תשובה חד משמעית. יש שיגידו שזה הדבר הטוב ביותר שקרה להם ויש שיגידו שזה מה שגמר את הזוגיות או המשפחתיות שלהם.

שתפו את הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *